Zajímavosti ze světa jukeboxů

Změňte zákon také vy prostřednictvím veřejné konzultace

21. února 2014 v 9:59 | Klarík |  Autorská práva
Přestože aktuálně revolučně nalaěnými lidmi otřásá hlavně situace na Ukrajině, jsou i další témata a problémy, které potřebují zájem obyčejných lidí, má-li se docílit pozitivní změny.

Jedním z tématem, které zasluhují pozornost široké veřejnosti je veřejná konzultace vypsaná Evropskou komisí na tématiku kopírovacího monopolu. V dnešní době, kdy je Internetové připojení pro každého samozřejmostí, stále nejsou k dispozici rozumné hranice, které by upravovaly autorská práva, podmínky sdílení dat nebo třeba stahování digitálního obsahu.

Technologie se rozvíjí daleko rychleji než lidé stačí opravovat legislativní úpravy, a tak je kopírovací monopol upravován pozvolnou cestou. Přestože v naší zemi se příliš nedaří bojovat s organizacemi, které vymáhají autorské poplatky mnohdy zcela nelogicky a neoprávněně, zde je příležitost dosáhnout změny na evropské úrovni.

K účasti na diskuzi veřejná komise vyzvala nejenom jednotlivce, ale i neziskové organizace a politické strany. Zúčastnit se lze prostřednictvím vyplněné dotazníku, obsahujícího 80 otázek. Není ovšem nutné vyplňovat vše, stačí například vyplnit 5 otázek, které se týkají problematiky, která se vás opravdu dotýká. Dotazník je sie v angličtine, ale všechny lze vyplnit v jakémkoliv evropském jazyce, k dispozici je taktéž překlad vypracovaný Ministerstvem kultury. Pirátská strana vypracovala také jednoduchý návod, který vám vyplňování dotazníku ulehčí.

Přestože v případě dostatečného množství popudů, je Evropská komise rozhodnuta přikročit k navržení nové legislativy, je také možné, že si můžeme pohoršit. V případě, že budou výrazně převyšovat hlasy lobbistů kopírovacího zákona, může být legislativa naopak pozměněna k horšímu.

Pokud tedy máte chuť přispět svým hlasem k pozitivní změně a například ochrana práv autora 70 let po jeho smrti vám přijde zbytečně dlouhá, je tu příležitost něco změnit.

Užitečné odkazy k vyplnění dotazníku najdete zde.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama